Søndag eftermiddag leverede ASA, Aarhus Herrer og tst Fodbold's andrehold en målrig nervepirrende kamp. Begge hold kunne til sidst forlade banen med 4-4 på måltavlen og spænding til det sidste fløjt oppe i luften.
Træner Rasmus Madsen fra ASA Aarhus gav sin vurdering af det dramatiske opgør: “Vi mødte et stærkt hold med nogle unge, hurtige spillere, som pressede os hårdt i bund. Alligevel spillede vi os flot ud af presset og fik scoret nogle virkelig flotte mål. Jelle var helt flyvende, og alt i alt endte det med et fair resultat, som begge hold kan være tilfredse med.”
Hjemmeholdet fandt succes i tålmodigheden på banen og sikkerheden i pasningsspillet. “Vi viste stor tålmodighed i opbygningsspillet og holdt et højt tempo i både pasningsspillet og omgang med bolden. Skuddene sad, hvor de skulle, og vores presspil fungerede helt fantastisk,” uddyber Madsen.
Trods det positive kunne ASA også have forbedret elementer ved deres spil. Madsen påpegede nødvendigheden af mere ro og afklaring, især i forsvaret: “Boldomgangen var generelt god, men vi skal blive endnu mere rolige og afklarede i de afgørende momenter – især i forsvaret. Når vi holder hovedet koldt og spiller med tålmodighed, skaber vi bedre muligheder for at bygge spillet op og undgå unødvendigt pres.”
På banen stod flere spillere ud, hvilket Madsen især bemærkede: “Pold var en klippe i forsvaret, Jelle var vanvittig på kanten og legede rundt med modstanderne, og Silas leverede et genialt indhop.” Blandt disse blev Jelle kampens spiller valgt med hele 12 stemmer.
Silas Petersen, der kom ind og leverede fra bænken, fremhævede i sin kommentar: “Jeg er glad for at spille på et så godt hold. Vi viste stor tålmodighed i opbygningsspillet og holdt et højt tempo i boldomgangen.”
Det blev en eftermiddag med spektakulære mål og intens fodbold, der vidner om højt niveau og stærkt sammenhold, imens holdet ser frem mod næste kamp.
Næste kamp for ASA, Aarhus Herrer er et opgør imod JAI, Aarhus. Det udspiller sig i ASA grounds (boldbaner) d. 26. august klokken 18:30.
Kampens resultat: 4-4
Række: Herrer Serie 3 - Efterår 2025, Pulje 38
| 23' | 0-1 | |
| 30' | 1-1 | Jelle |
| 35' | 2-1 | Fangel |
| 40' | 3-1 | Jelle |
| 48' | 3-2 | |
| 55' | 3-3 | |
| 58' | 4-3 | Silas |
| 83' | 4-4 |