Frustrerende afslutning for AGF Serie 4: Royal udligner i overtiden

dato

Et tungsindigt punktum blev sat søndag, da AGF Serie 4 måtte se deres sejrsgaranti fordufte i kampens døende sekunder imod FC Royal. Det endte 2-2 efter en hektisk afslutning, hvor gæsterne udlignede på overtid.

“Ekstremt skuffet.” Sådan lyder den umiddelbare reaktion fra Jonas Roulund, viceanfører for AGF Serie 4, efter opgøret med FC Royal. "Royal udligner i absolut sidste sekund efter seks minutters overtid, og vi dummer os bare så meget ved ikke at spille klogt mod slutningen af kampen," siger Roulund om den bitre afslutning.

Kampen startede ellers godt for hjemmeholdet. “1. halvleg og de første fem minutter efter pausen var ganske gode med fin boldomgang, god dynamik og godt opbyggede angreb,” siger han. AGF fik sat et solidt aftryk på kampen i begyndelsen, men efter pausen ændrede spillet sig. “Efter pausen forfalder vi til at sparke lange bolde, og vi overgiver lidt for meget spil til Royal,” erkender viceanføreren.

Trods udfordringer med afbud og skader, var der dog også lyspunkter at tage med fra kampen. “Juan spillede en fantastisk kamp i centerforsvaret. Det lover godt for den kommende tid,” fremhæver Roulund som en opløftende faktor, der kan bringe håb for fremtidige kampe.

Alligevel er det de fejl, der står tilbage i hukommelsen. “Når vi har bolden med en 2-1 føring med et minut tilbage af kampen, skal vi jo bare køre den rundt eller som minimum løbe ned til hjørneflaget og få tiden til at gå," fortæller han, frustreret over det unødvendige pointtab. "Vi giver dem det ene frispark og hjørnespark efter det andet. Det er simpelthen for dumt.”

AGF Serie 4 må nu vende blikket mod næste kamp og tage det høje niveau med sig, som Roulund pointerer: “Vi skal være kloge, når vi spiller bold. Vi har et super højt topniveau, og det skal vi udnytte bedre.”

Udligningen i de absolut sidste sekunder vil være en hård pille at sluge, men forhåbentlig kan den bruges som læring for AGF i de kommende opgør.

Næste kamp for AGF Herrer Serie 4 er et opgør imod Aarhus 1900 (3). Det udspiller sig i Fort Langenæs d. 10. maj klokken 10:00.

Kampens resultat: 2-2
Række: Herrer Serie 4 - Forår 2025, Pulje 80

Mål
33'1-0Tobias Stilling Petersen
49'2-0Simi Mbikay
57'2-1Kenneth Lund
96'2-2Christian Schøllhammer
Kilde: Jonas Roulund - AGF Herrer Serie 4
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.