Gør festen mindeværdig med en isvogn eller en isbar

Foto: Okkels.
Profilbillede
dato

Hvis man vil præsentere en helt særlig forkælelse for gæsterne, når der holdes sommerfest, bryllup, jubilæum eller lignende, kan man bestille en isvogn eller en isbar fra "Okkels". Virksomheden leverer frisklavet italiensk is med spændende smagsvarianter. Og Okkels er igen i år klar til at køle deltagere ned ved årets Smukfest i Skanderborg.

Is fra Okkels kan give festen et ekstra pift med en isvogn eller en isbar, som gæsterne kan forsyne sig fra.

Det er et sikkert hit, for Okkels laver håndlavet is af høj kvalitet og med mange kreative smagskombinationer.

En virksomhed eller en festarrangør kan vælge at bestille en af de stilfulde Okkels isvogne, som virkelig vil vække opsigt.

Delikat overraskelse

Okkels råder over tre isvogne med plads til syv isvarianter. Hver isvogn kan servere is til 60 til flere hundrede personer. Med frysekapacitet i nærheden kan isvognene servere til 1.000 glade isnydere.

Skulle vognene allerede være reserveret den ønskede dato, er der gode – og billigere – alternativer: Okkels festpakker, Okkels islagkager eller måske en isbar?

Foto: Okkels

Den meget populære Okkels Isbar kan indeholde is til 30-80 personer. Den er 92 cm lang, 50 cm bred, 55 cm høj og vejer cirka 32 kg. Den kan stå på alle vandrette overflader og skal blot tilføres strøm fra almindelig stikkontakt. Der skal vælges fire favorit-is, og der medfølger naturligvis bægre og skeer.

Der er også mulighed for at bestille en Okkels-festpakke eller flotte og lækre islagkager. Se priser på firmaets hjemmeside.

Luksusmodellen

Endelig er der Okkels' istruck, som kan få alle børn og barnlige sjæle til at måbe og tænde for et halvmåne-bredt smil.

Okkels' istruck kan forvandle enhver begivenhed til en uforglemmelig isfyldt oplevelse, og det er den eneste af sin art i Danmark.

Mange festivalgæster ved Smukfest forbinder musikdagene med is fra Okkels, og virksomheden er igen i år klar til at køle festivalgængerne med kvalitetsis, der får sangfuglene til at synge ekstra højt.

Foto: Okkels
Nyt og klassisk

Okkels kan i år fejre 20 års jubilæum.

Virksomheden har specialiseret sig i håndlavet is baseret på egenudviklet opskrift. De fleste råvarer importeres fra Italien. Der bruges blandt andet råvarer fra et område syd for Livigno, og det bidrager til isens karakteristiske smag og cremede konsistens. 

Isen produceres lokalt i virksomhedens butikker i Viborg, Risskov, Silkeborg og Kolding. Mælkeisen bliver omhyggeligt opvarmet og pasteuriseret til præcis 78 grader for at sikre optimal sikkerhed og kvalitet. Derefter hældes blandingen ned i en frostcylinder, og den forvandles til en lækker, cremet is klar til servering.

Okkels har et bredt sortiment. Det justeres løbende med bud på nye og spændende isvarianter. 

Men virksomheden lover at holde fast i de ”urokkelige Okkels Klassikere” som en fast del af sortimentet. 


Kilde: Okkels
Okkels

Nordre Strandvej 45, Risskov

20 93 63 ..
Se på kort

åbningstider

Mandag - Torsdag: 12.00 - 18.00
Fredag & Lørdag: 12.00 - 20.00
Søndag: 12.00 - 18.00