Få hjælp til lektierne i studiecaféen på Dokk1

dato

Onsdag den 2. april 2025 kl. 15:30 åbner studiecaféen på Dokk1 dørene for unge, der har brug for hjælp til lektierne. Frivillige fra Red Barnet Ungdom står klar til at assistere med opgaverne i et væld af fag. Det er gratis at deltage, så kom forbi og få styr på lektierne.

Trænger du til hjælp med de svære opgaver eller den umulige aflevering? Studiecaféen på Dokk1 er stedet, hvor du kan finde den støtte, du har brug for. Her sidder seje frivillige fra Red Barnet Ungdom klar til at hjælpe dig med lektierne.

Frivillige fra forskellige studier

De frivillige er studerende fra forskellige studieretninger, og du kan næsten altid få hjælp til de fleste fag. Hvis du har brug for hjælp til noget specifikt, kan du tjekke Studiecaféens Facebook-side, hvor du finder en liste over de frivillige og deres fagområder.

Praktisk information

Studiecaféen er åben i "Hjørnet" på Dokk1 hver tirsdag, onsdag og torsdag fra kl. 15.30 til 18.00. Der kan forekomme enkelte ændringer i åbningstiderne, så det er en god idé at følge med på Facebook.

Arrangementet er målrettet unge i aldersgruppen 14-18 år, og det er helt gratis at deltage. Du behøver ikke tilmelde dig - bare mød op!

Praktiske detaljer:
Dato: Onsdag 2. april 2025
Tid: Kl. 15:30
Sted: Dokk1/Aarhus Hovedbibliotek, Hack Kampmanns Plads 2, 8000 Aarhus C
Entré: Gratis billetter
Arrangør: I samarbejde med Red Barnet Ungdom
Facebook: Studiecaféen på DOKK1



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Aarhus

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.