Fordyb dig i litteraturen i Sankt Lukas Kirke

dato

Torsdag den 27. marts 2025 kl. 19:00 åbner Sankt Lukas Kirke dørene for alle, der har lyst til at fordybe sig i litteraturens verden. Under ledelse af Anja Lunderskov, cand. mag. i litteratur, inviteres deltagerne til en unik læseoplevelse, der ikke kræver forudgående forberedelse eller litterære kundskaber.

Har du lyst til at mødes om litteraturen? Så kom forbi Sankt Lukas Kirke, når vi fordyber os i litteratur og samtale om litteratur faciliteret af Anja Lunderskov.

En fælles læseoplevelse

Anja Lunderskov, der er cand. mag. i litteratur, vil lede arrangementet og læse teksterne højt i et langsomt tempo, så der er tid til at nærlæse og opfatte forskellige aspekter af teksten. Samtalen vil tage udgangspunkt i de følelser og tanker, der opstår undervejs, og hver deltager opfordres til at dele sine oplevelser og livserfaringer i samtalen.

Åben for alle uden forberedelse

Arrangementet er åbent for alle, og det kræver ingen forudgående forberedelse, litterære kundskaber eller kendskab til de læste tekster. Det er en chance for at opleve, hvordan litteraturen kan skabe et fælles rum for refleksion og samtale.

Tilmelding

Tilmeld dig til læsegruppe-arrangementet ved at skrive en mail til kirke- og kulturmedarbejder Lærke Hansen på lukaskirke@gmail.com eller send en sms på 26939187 senest dagen før.

Praktisk Information
Dato: Torsdag den 27. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Sankt Lukas Kirke, Skt. Lukas Kirkeplads 1, 8000 Aarhus C
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Aarhus

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.