Foredrag om Ukraine-krigen: Hvad betyder det for Europa?

dato

Den 4. februar 2025 inviterer AOF Århus Aftenskole til et tankevækkende foredrag om krigen i Ukraine og dens betydning for Europa. Anne Haubek og Thomas Ubbesen deler deres erfaringer og indsigter fra deres rejser i Ukraine siden krigens begyndelse.

Krigen i Ukraine er nu langt inde i sit tredje år, og selvom udfaldet stadig er uvis, er det klart, at krigen ikke kun påvirker ukrainernes skæbne. Den har også betydning for Europas fremtid og dermed vores egen. Anne Haubek og Thomas Ubbesen, som er forfattere og tidligere DR-journalister med stor viden om Østeuropa, har rejst i Ukraine siden krigens begyndelse.

De har mødt og genbesøgt mange af de mennesker, hvis liv blev vendt op og ned i februar 2022, og som nu lever med krigens konsekvenser dagligt. Foredraget tager deltagerne med på en dramatisk rejse og giver et indblik i, hvordan folk lever og overlever midt i krigens kaos.

Indsigt i krigens konsekvenser

Gennem foredraget vil Anne Haubek og Thomas Ubbesen dele de seneste nyheder fra krigens verden og diskutere, hvordan krigen har påvirket mennesker, livet og landet i Ukraine. De vil også give deres kvalificerede bud på, hvad krigens udfald kan betyde for os her i Danmark.

Dette arrangement er en unik mulighed for at få et indblik i krigens virkelighed og forstå de bredere konsekvenser for Europa.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 4. februar 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Fjordsgade Fritids- og Foreningshus, N.J. Fjords Gade 2, 8000 Aarhus C
Arrangør: AOF Århus Aftenskole
Målgruppe: Alle
Hold: 9825111002



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold