Den smukke Aarhus Domkirke danner rammen om en storslået koncert, hvor Bachs værker "Actus tragicus" (BWV 106), "Weinen, klagen, sorgen, zagen" (BWV 12) og motetten "Jesu, meine Freude" (BWV 227) vil blive fremført.
Ensemblet og solisterneKoncerten byder på en række talentfulde medvirkende, herunder Aarhus Domkirkes Kantori og solisterne Christine Nonbo Andersen, Kristin Mulders, Rasmus Gravers Nielsen og Torsten Nielsen. Derudover deltager Pernille Petersen og Pernille Ebert på blokfløjte, Adam og Allan Fagerlund på gambe, Maria Edlund på cello samt Kristian Krogsøe, der både spiller orgel og fungerer som dirigent.
Koncerten er åben for alle, og med en entré på 75 kr. er der mulighed for at opleve barokmusikkens skønhed i de historiske omgivelser i Aarhus Domkirke.
Praktisk information
Dato: Lørdag den 1. november 2025
Tid: Kl. 16:00
Sted: Århus Domkirke, Skt. Clemens Kirke, Domkirkepladsen 2, 8000 Aarhus C
Entré: 75 kr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her