Oplev DanseTapas: Et indblik i den lokale dansescene i Aarhus

dato

Den 2. og 3. december 2025 inviterer Aarhus Dance Collective til DanseTapas på Bora Bora. Her kan publikum opleve lokale kunstnere, der deler bidder af deres igangværende kunstneriske proces. Arrangementet starter kl. 19:30 begge dage.

DanseTapas er et spændende initiativ fra Aarhus Dance Collective (AaDC), der giver lokale kunstnere mulighed for at præsentere deres arbejde med dans og bevægelse. Det er en unik chance for publikum til at få et indblik i den kreative proces og opleve, hvordan kunstnerne arbejder med deres projekter.

Arrangementet finder sted på Bora Bora - dans og visuelt teater, som er kendt for at være et centrum for moderne dans og performancekunst i Aarhus. Det er en oplagt mulighed for alle, der interesserer sig for dans, kunst og kreativitet, til at opleve noget helt særligt.

Praktisk information

Dato: Tirsdag den 2. december og onsdag den 3. december 2025
Tid: Kl. 19:30
Sted: Bora Bora - dans og visuelt teater, Valdemarsgade 1, 8000 Aarhus C
Entré: 50 kr + evt. gebyr (billetsalg ikke startet for 3. december)
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut