Premiere på "Rivaler" hos Teater O: Et drama om venskab og konkurrence

dato

Teater O præsenterer et hårdspændt drama, "Rivaler", der udforsker de komplekse følelser mellem venskab og fjendskab. Med premiere den 3. marts 2025 kl. 10:00 og igen den 4. marts 2025 kl. 12:00 på Teatret Gruppe 38 i Aarhus, er dette en forestilling, der vil sætte selvværd og selvtillid på prøve.

"Rivaler" er en gribende fortælling om drengene Anton og Markus, hvis bånd udvikler sig til både venskab og rivalisering, fra det øjeblik de mødes. På trods af at de bor i hver sin ende af sammenvoksede byer, bliver de uadskillelige venner og samtidig hinandens største rivaler.

En historie om identitet og konkurrence

Forestillingen udforsker, hvor langt man er villig til at gå for at føle sig tilhørende og i live. Den tager fat på temaer som identitet, håneret, gruppedynamik og medløberi, mens den også rejser spørgsmålet om, hvornår det er tid til at stoppe, mens legen er god.

Med stærk skolegårdspoesi vil "Rivaler" give publikum en dyb indsigt i de udfordringer, der opstår, når selvværd og selvtillid bliver sat på prøve i en evig konkurrence.

Praktisk information
Datoer og tidspunkter: Mandag den 3. marts 2025 kl. 10:00 og tirsdag den 4. marts 2025 kl. 12:00
Sted: Teatret Gruppe 38, Irma Pedersens Gade 222, 8000 Aarhus C
Entré: 150 kr + evt. gebyr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut