Teater Katapult byder på en unik oplevelse med den punk-poetiske performance "Vi BRØLER", der går i kødet på nogle af nutidens mest presserende emner som uretfærdighed, kvindedrab, manglende ligestilling og begær. Denne forestilling er skabt i tæt samarbejde med Dansk Kvindesamfund og er målrettet voksne, der ønsker at blive berørt og udfordret.
En rå og autentisk oplevelseForestillingen præsenterer tre kvinder og et trommesæt, der sætter pulsen op og mærker vreden, der ulmer. Publikum vil opleve en intens optræden, hvor vrede og vold bliver spiddet, og hvor der brøles i kor. Med korte nedslag, der vil være genkendelige for mange, udspiller forestillingen uretfærdigheder, nedladenhed, vold og smerte.
Utopi eller virkelighed?"Vi BRØLER" tager fat på kvindens situation i 2025 og stiller spørgsmålstegn ved, om det er en utopi at tro på ligeløn, tryghed i hjemmet og opløsning af kønsuligheder. Forestillingen bygger på egne erfaringer med vrede, vold og ulighed samt interviews og fakta, og den inviterer publikum til at deltage aktivt i oplevelsen.
Praktisk information
Dato: Tirsdag 1. april 2025
Tid: Kl. 19:30
Sted: Teater Katapult, Karen Wegeners Gade 8, 8000 Aarhus C
Entré: Standard: 210 kr // Seniorer (65+): 160 kr // Kult Katapult + Studerende: 110 kr // Unge u. 25 år: 75 kr
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her