Skaberglæde og opfinderi med Johannes Matzen på Dokk1

dato

Oplev en dag fyldt med kreativitet og opfindsomhed, når Johannes Matzen besøger Dokk1 i Aarhus. Lørdag den 1. marts 2025 kl. 13:00 kan du høre Johannes fortælle om sine fascinerende byggeprojekter og få mulighed for selv at eksperimentere med opfindelser.

Johannes Matzen, en populær youtuber med over 60.000 abonnenter, er kendt for sine innovative byggeprojekter. Hans kanal er fyldt med videoer, hvor han kaster sig over alt fra fuldautomatiske hotdog-maskiner til fjernstyrede sofaer og magnethandsker. Johannes' opfindsomhed og skaberglæde har fanget mange unge menneskers interesse.

Under arrangementet på Dokk1 vil Johannes dele sine erfaringer og historier fra sine mange projekter. Efter oplægget får deltagerne mulighed for at stille spørgsmål og selv prøve kræfter med opfindelser ved at bygge katapulter, som til sidst vil blive testet i en konkurrence.

Arrangementet er primært rettet mod unge fra 12 år og op, men mindre børn, der kan sidde stille og lytte, er også velkomne. Det er en fantastisk mulighed for at få indsigt i livet som opfinder og youtuber.

Det er gratis at deltage i arrangementet, men det kræver forudgående booking af pladser. For mere information om Johannes Matzen kan du besøge hans YouTube-kanal her.

Praktisk Information
Dato: Lørdag 1. marts 2025
Tid: Kl. 13:00
Sted: Dokk1/Aarhus Hovedbibliotek, Hack Kampmanns Plads 2, 8000 Aarhus C
Entré: Gratis, men kræver booking
Arrangør: Aarhus Kommunes Biblioteker
Målgruppe: Alle (primært unge 12+)



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut