Studiecafé og Craft to Connect på Dokk1

dato

Onsdag den 26. marts 2025 byder Dokk1 i Aarhus på to spændende arrangementer, der inviterer til læring og kreativt fællesskab. Kom forbi studiecaféen om eftermiddagen for hjælp til lektierne, og deltag i Craft to Connect om aftenen for at dele ideer og skabe bæredygtige forbindelser.

Få hjælp i studiecaféen

Fra kl. 15.30 kan unge mellem 14 og 18 år besøge studiecaféen i "Hjørnet" på Dokk1. Her står frivillige fra Red Barnet Ungdom klar til at hjælpe med lektier og opgaver. De frivillige er studerende fra forskellige fagområder, og der er næsten altid hjælp at hente. For at finde ud af, hvilke fag der kan hjælpes med, kan du tjekke Studiecaféens Facebook-side her.

Craft to Connect: Skab og del

Senere på dagen, kl. 19.00, inviteres alle til Craft to Connect i Verdensrummet på Dokk1. Her er der mulighed for at deltage i en aften fyldt med dialog, craft og inspiration. Arrangementet starter med et kort oplæg, efterfulgt af en craft-aktivitet og samtaler. Deltagerne opfordres til at skabe bæredygtige forbindelser og støtte hinanden i at finde nye veje. Te og kaffe er tilgængeligt, og det kræver ingen tilmelding.

Praktisk information
Dato: Onsdag den 26. marts 2025
Sted: Dokk1/Aarhus Hovedbibliotek, Hack Kampmanns Plads 2, 8000 Aarhus C
Studiecafé: Kl. 15.30-18.00
Craft to Connect: Kl. 19.00-21.30
Entré: Gratis billetter
Kontakt for Craft to Connect: Maria Urvang (urvangsunika@gmail.com) eller Betina Ringby (bringby@gmail.com)



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Aarhus

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.