Salmebogen, som for et par år siden fejrede sit 450-års jubilæum, rummer i alt 791 sange. Disse sange er både musikalsk og poetisk tilpasset højtider, stemninger og årets gang. I 2019 blev der taget initiativ til at synge sig vej igennem hele salmebogen, og nu, i 2024, er man kommet lidt over halvvejs.
En musikalsk rejse gennem tro og traditionArrangementet er en fortsættelse af denne rejse, hvor man fra nr. 1 "Guds Menighed syng" til nr. 791 "Når mørket jorden blinder" vil dykke ned i salmernes fortællinger. Deltagerne får mulighed for at synge med og lære mere om de forskellige salmer.
En hyggelig stund med kaffe og småkagerSalmesangsmaratonen finder sted to gange om måneden fra kl. 11.30 til 12.30. Der vil naturligvis også blive serveret kaffe og småkager, hvilket skaber en hyggelig atmosfære i kirken.
Praktisk Information
Dato: Mandag 17. februar 2025
Tid: Kl. 11.30-12.30
Sted: Sankt Lukas Kirke, Skt. Lukas Kirkeplads 1, 8000 Aarhus C
Entré: Ikke oplyst
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her