Drabsforsøg på togperron: 42-årig mand idømt fængsel

dato

En 42-årig mand er onsdag ved Retten i Aarhus blevet idømt seks års fængsel i en sag om et drabsforsøg begået ved togperronen på Aarhus Hovedbanegård. Episoden fandt sted i maj sidste år, hvor en 24-årig mand blev stukket i halsen med kniv og var i livsfare. Den 42-årige nægter sig skyldig og har anket dommen til landsretten.

Ved Retten i Aarhus er en 42-årig mand onsdag formiddag blevet kendt skyldig i et drabsforsøg begået for knap et år siden - og kort efter middagstid blev han idømt seks års ubetinget fængsel i sagen, da et enigt nævningeting afsagde dom i byretten.

Drabsforsøget fandt sted om eftermiddagen den 29. maj 2025, hvor den 42-årige mand befandt sig på Hovedbanegården i Aarhus C med en medbragt kniv, som han omkring kl. 16.40 stak en 24-årige mand mindst to gange i halsen med.

Flere patruljer blev sendt til stedet, da politiet modtog anmeldelsen i samme øjeblik, hvorefter de første betjente på stedet straks iværksatte livreddende førstehjælp til den 24-årige mand, inden ambulance og lægebil ankom og overtog behandlingen af ham.

Den 24-årige mand blev efterfølgende kørt med politieskorte til hospitalet, hvor han blandt andet modtog flere liter blod i forbindelse med sin livreddende behandling.

"Den 24-årige mand var i allerhøjeste grad i livsfare, da han blev stukket to gange i halsen med en kniv, og jeg er derfor også glad for, at den 42-årige mand i dag er blevet dømt i overensstemmelse med sagens anklageskrift og har fået seks års fængsel i sagen," siger senioranklager Lene Zebis fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi.

 

Flere vidner overværede episoden

Da Østjyllands Politi om eftermiddagen den 29. maj 2025 modtog anmeldelsen om, at en person var blevet stukket med kniv på M.P. Bruuns Gade i Aarhus C, blev et større område omkring Aarhus Hovedbanegård efterfølgende afspærret.

Overfaldet fandt sted i eftermiddagsmyldretiden, og mange mennesker befandt sig derfor på togperronerne, hvor overfaldet fandt sted, mens bil- og togtrafikken blev påvirket i flere timer, mens myndighederne arbejdede på stedet.

"Sagen har naturligvis skabt stor utryghed hos de mange mennesker, der opholdt sig på Hovedbanegården i Aarhus omkring gerningstidspunktet, og jeg er derfor også tilfreds med, at retten fulgte anklagemyndighedens påstand i sagen, da der er tale om et meget alvorligt overfald, som nemt kunne have kostet menneskeliv," siger senioranklager Lene Zebis.

Den 42-årige mand nægter sig skyldig og har anket dommen til frifindelse ved landsretten. Han skal forblive varetægtsfængslet efter dagens dom, men kærede ikke kendelsen om varetægtsfængsling til landsretten.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Østjyllands Politi.
Kilde: Østjyllands Politi