En 24-årig mand er blevet anholdt i forbindelse med en række røverier og tilfælde af grov vold, der fandt sted i Højbjerg og Viby i februar. Den 24-årige fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 10.30, hvor han er sigtet for fem tilfælde af grov vold og røveri.
Røverierne inkluderer en hændelse natten til den 5. februar på Kjærslund i Viby, hvor den 24-årige krævede penge fra en 26-årig mand og stak ham i benet med en kniv. Den 6. februar truede han en ekspedient i en fastfood-restaurant på Ringvej Syd i Viby til at udlevere penge fra kassen. Den 9. februar forsøgte han at få penge fra en buschauffør på Axel Gruhns Vej i Højbjerg og stak ham med kniv, og samme dag truede han en taxachauffør med kniv på en p-plads i Rosenhøj, Viby. Den 11. februar stak han endnu en mand i benet med en kniv i Kjærslund, Viby.
Østjyllands Politi har efterforsket sagerne intensivt, hvilket førte til mistanke mod den 24-årige. Anholdelsen skete i samarbejde med Københavns Politi i Københavns Lufthavn, hvor den 24-årige forsøgte at forlade landet. Politiet havde tidligere sendt en efterlysning ud med billede den 10. og 12. februar, men billedet er nu slettet, og politiet anmoder medier og andre om at gøre det samme.
Episoderne har skabt stor utryghed i de berørte områder, og efterforskningschef Flemming Nørgaard udtaler sig om sagen, der har været en høj prioritet for politiet.