Ældre kvinde fra Højbjerg bedraget af falske bankfolk

dato

En 68-årig kvinde fra Højbjerg blev for nylig offer for et bedrageri, hvor kriminelle udgav sig for at være fra hendes bank. Kvinden blev kontaktet telefonisk af en person, der hævdede at være bankmand og fortalte, at der var forsøgt at hæve penge fra hendes konto. Hun blev bedt om at oplyse sin pinkode, og kort efter kom et "bankbud" forbi for at hente hendes kreditkort. Dette resulterede i, at der blev hævet en del tusinde kroner fra hendes konto.

Et lignende svindelnummer blev udført mod et ældre ægtepar i Spentrup, som også udleverede deres kort og kode, hvilket førte til hævninger på flere tusinde kroner.

En opmærksom bankansat i Spentrup bemærkede en mistænkelig mand iført hætte og solbriller, der forsøgte at hæve penge i bankens automat. Bankansatte noterede mandens nummerplade, hvilket førte til, at en politipatrulje opdagede bilen på motorvejen ved Hadsten. Fire unge mænd i alderen 19-22 år fra Aarhus blev anholdt i bilen, hvor betjentene fandt en del tusinde kroner i kontanter samt kreditkort tilhørende de forurettede i Spentrup og Højbjerg.

De fire mænd er nu sigtet for bedrageri og databedrageri, og kontanterne er blevet beslaglagt. Østjyllands Politi efterforsker sagen videre og opfordrer borgere til aldrig at udlevere kort eller kode til nogen. Politiet understreger, at banken aldrig vil kontakte dig på denne måde eller møde op på din adresse for at hente dit kort. Derudover opfordres der til at tale med ældre familiemedlemmer om, hvordan de skal forholde sig, hvis "banken" ringer.

Kilde: Østjyllands Politi