Biljagt i Aarhus ender med anholdelse af to 19-årige mænd

dato

En 56-årig mand fik sin bil stjålet fra et P-hus på Østergade i Aarhus, hvilket blev anmeldt til politiet torsdag kl. 20.35. Bilen blev hurtigt sporet via GPS mod Lystrup, og flere patruljer blev sendt mod området for at holde øje med køretøjet.

En patrulje fik øje på den stjålne bil i lyskrydset mellem Lystrup Centervej og Sønderskovvej og satte efter den, mens de signalerede, at bilen skulle standse. Føreren forsøgte imidlertid at undslippe, hvilket ledte til en intens biljagt, der endte på en parkeringsplads. Her kørte bilen ind over et grønt område, og både føreren og passageren sprang ud af bilen, mens den stadig var i bevægelse. Bilen standsede først efter at have påkørt et gelænder foran en lejlighedsopgang.

Patruljen eftersatte de to mænd til fods og formåede at anholde føreren med den fornødne magt. Føreren, en 19-årig mand uden kørekort, blev sigtet for brugstyveri af bilen, kørsel uden førerret, ikke at efterkomme politiets anvisninger, og for at forårsage et færdselsuheld ved at springe ud af bilen, mens den kørte.

Passageren lykkedes med at løbe væk fra betjentene, men politiet fandt frem til en anden 19-årig mand som mulig medgerningsmand. Han blev anholdt i Risskov klokken 21.30 og sigtet for brugstyveri af bilen. Begge mænd står nu over for flere sigtelser i forbindelse med hændelsen.

Kilde: Østjyllands Politi