Flere voldsepisoder i Aarhus: Politiet efterlyser vidner

dato

Østjyllands Politi har haft en travl nat i Aarhus, hvor flere voldsepisoder har fundet sted. Den første anmeldelse blev modtaget klokken 21.54, da en kvinde blev overfaldet på Dalgas Avenue i Aarhus C. Kvinden kendte ikke manden, men formåede at komme væk og anmelde sagen.

Den anden anmeldelse kom klokken 22.30, hvor en kvinde blev overfaldet, mens hun cyklede. Hun blev angrebet med et baseballbat, men sprang af cyklen og løb væk. Den tredje anmeldelse blev modtaget kl. 03.17, hvor en kvinde blev overfaldet på en cykelsti ud for Spanien i Aarhus C. Hun blev skubbet af cyklen, men søgte tilflugt i en taxa.

Ingen af de tre kvinder kom alvorligt til skade. Politiet ledte efter gerningsmanden med flere patruljer, men uden held i første omgang. Kl. 04.41 blev politiet kontaktet af en borger, der så en mand med muligvis en større kniv ved en bank på Jægergårdsgade. En patrulje anholdt en 40-årig mand, der svarede til beskrivelsen af gerningsmanden og formodes at stå bag alle tre overfald.

Gerningsmanden beskrives som cirka 35 år, 185-190 cm høj, tynd/spinkel af bygning, med kort, mørkt hår, iført sort hættetrøje og sorte joggingbukser, og med tyndt fuldskæg/fipskæg. Han har sandsynligvis bevæget sig mellem Dalgas Avenue, Jægergårdsgade og Spanien i Aarhus C.

Østjyllands Politi efterlyser vidner og ønsker også kontakt med andre borgere, der har været i kontakt med manden. Politiet kan kontaktes på telefon 114.

Kilde: Østjyllands Politi