Vi har travlt og søger derfor 2 køkkenmedhjælpere (1 fuldtid og 1 deltid) samt en fuldtidskok til at starte hurtigst muligt.
Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Vintervejret er på vej, og i dagens uddrag af døgnrapporten kan du få genopfrisket de gode råd, hvis du skal ud at køre i weekenden. Læs også om anholdte indbrudstyve, beslaglagt lattergas og vanvidskørsel, hvor en betjent blev påkørt. #politidk #anklager https://t.co/dtWlptPaQA https://t.co/0CN1Ow2v4K
Torsdag aften omkring kl. 22.30 blev en patrulje fra Østjyllands Politi vidne til en dramatisk hændelse i Åbyhøj, da de opdagede en bilist, der kørte med høj fart i et udlejningskøretøj ad Tousvej i retning mod Søren Frichs Vej.
I løbet af det seneste døgn er der blevet anmeldt fire indbrud i privat beboelse i Østjyllands Politikreds. To af disse indbrud fandt sted i Aarhus.
Torsdag aften kl. 20.01 observerede en patrulje fra Østjyllands Politi en 25-årig mand på Bispehavevej i Hasle med en kasse fyldt med lattergas. Manden blev anholdt og sigtet for besiddelse af lattergas.
Natten til fredag kl. 01.53 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om et indbrud i virksomhedslokaler på Europaplads i det centrale Aarhus. En patrulje blev straks sendt til stedet, hvor en mistænkelig person blev observeret i Mindegade. Personen, en 40-årig mand, passede på signalementet fra anmeldelsen og blev anholdt kl. 02.03. Han blev sigtet for indbrud, da han blev fundet i besiddelse af elektroniske...
Nytårsfejringen i Østjylland blev generelt velafviklet, men Østjyllands Politi har rapporteret om flere alvorlige hændelser med affyring af fyrværkeri mod andre personer og myndigheder.
Irma Pedersens Gade 115 er netop kommet til salg til hele 12.750.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Aarhus.
Nytårsnat var politiet til stede på Store Torv i Aarhus for at overvåge fejringen af det nye år. Omkring midnat observerede politiet en 21-årig mand, der knækkede pinden af en nytårsraket og antændte den.
To indbrud fandt sted i Aarhus C mellem den 31. december og den 1. januar. Det første indbrud skete på Mejlgade, hvor gerningsmændene slog til mellem kl. 16:30 og 03:30. Det andet indbrud blev begået på Vesterbrogade i tidsrummet fra kl. 16:20 til 03:36.