Vi leder efter en fleksibel, ansvarsbevidst og mødestabil klinikassistent, der har lyst til at blive en del af vores stærke fællesskab
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Aarhus og fundet nogle gode tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, Føtex, Kvickly, Meny, Netto, Rema 1000 og SuperBrugsen.
7 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Aarhus. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Den kommende uge i Aarhus byder på en mangfoldighed af aktiviteter og oplevelser. Fra strikkecaféer og frøbiblioteker til intime julekoncerter og kunstudstillinger, er der noget for enhver smag.
Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Hermed dagens døgnrapport, hvor du kan læse om en indbrudstyv der blev anholdt på fersk gerning, mistænkelige opkald og en bytur, som endte med flere sigtelser og anholdelse. God søndag - vagtchefen. https://t.co/fGhzdjCKip #politidk
Lørdag aften kl. 23:23 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om et igangværende indbrud i Viby J. En anmelder opdagede, at en ukendt person havde skaffet sig adgang til hans hus, mens han selv var hjemme. Under telefonisk kontakt med vagtcentralen fulgte anmelderen efter gerningsmanden.
Østjyllands politikreds har det seneste døgn modtaget anmeldelser om otte indbrud i privat beboelse. Flere af disse indbrud har fundet sted i og omkring Aarhus.
Søndag kl. 01.59 bemærkede en patrulje fra Østjyllands Politi en tydeligt beruset 35-årig mand fra Aarhus-området i Aarhus C. Patruljen henvendte sig til manden for at sikre, at han kom godt videre i byen eller hjem.
Lørdag kl. 08.30 blev en 15-årig mand fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi har sigtet den unge mand for trusler på livet samt overtrædelse af kniv- og våbenloven.
Lørdag kl. 03.32 rykkede en patrulje fra Østjyllands Politi ud til Vestergade i Aarhus efter flere anmeldelser om et slagsmål mellem flere personer. Patruljen ankom hurtigt til stedet og traf flere personer, der kort forinden havde været involveret i slagsmålet.
Fredag kl. 17:32 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse fra en dagligvareforretning på Vesterbro i Aarhus, hvor et tyveriforhold netop havde fundet sted. Gerningsmanden, der forsøgte at stjæle kød og energidrik ved at skjule dem i en medbragt taske, udviste aggressiv adfærd og nægtede forholdet, da han blev konfronteret af anmelderen.
Flere folkehuse i Aarhus holder dørene åbne juleaften og inviterer alle, der mangler selskab, til en aften med fællesskab, hygge og god mad.
Et indbrud blev begået på Bødkers Balles Gård i Aarhus C i tidsrummet mellem torsdag d. 20/11 kl. 00.00 og fredag d. 21/11 kl. 00.00. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.