Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: https://t.co/64bDeBQ4dh
Det seneste døgn er der blevet anmeldt tre indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse indbrud fandt sted på Hyldegårdsvej i Højbjerg. Indbruddet blev begået mellem onsdag d. 4/2 kl. 23.00 og torsdag d. 5/2 kl. 06.30.
Ved Retten i Aarhus kl. 9.30 fremstiller anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fire personer i grundlovsforhør. De fremstillede er tre mænd og en kvinde, som er sigtet for salg af narko i form af flere kilo kokain. De blev anholdt torsdag omkring kl. 10.00 i en koordineret og planlagt aktion i forbindelse med en igangværende efterforskning.
Aarhus Cykeltour lanceres den 30. august med ruter for både børn og voksne under Aarhus Festuge og byder på cykelfestival for hele familien på Aarhus Ø.
Så er der nyt fra Skousen Risskov
I de kommende måneder etableres regnvandsbede og bassiner i sidegader til Vesterbro Torv, og beboerparkeringen udvides for at sikre plads til områdets bilister.
Så er der nyt fra RISSKOV SLAGTEREN
Aarhus Kommune søger flere plejefamilier, især med børnefaglig baggrund, og inviterer derfor til åbent hus den 17. februar i Brabrand for interesserede borgere.
Finanslovsaftale sender flere penge til dagtilbud i Aarhus og lægger op til lavere forældrebetaling, mens ny opgørelsesmetode øger kravene til minimumsnormeringer.
Natten til torsdag kl. 00.08 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse fra en 54-årig mand, der fortalte, at han var blevet stukket med en kniv i forbindelse med et røveri. Hændelsen fandt sted ved en adresse i Viby J.
Politi og brandvæsen rykkede natten til torsdag kl. 03.34 ud til en brand i en lejlighed på Otto Benzons Vej i Aarhus V. Den 43-årige mand, der bor i lejligheden, blev reddet ud og modtog behandling på stedet, inden han blev indlagt på hospitalet. Manden er uden for livsfare, og de pårørende er blevet underrettet.
Østjyllands politikreds har modtaget anmeldelse af fem indbrud i privat beboelse det seneste døgn. Et af disse indbrud fandt sted på Valdemarsgade i Aarhus C.
Så er der nyt fra RISSKOV SLAGTEREN