Nyt projekt i Aarhus V!
Østjyllands politikreds har modtaget tre anmeldelser om indbrud i privat beboelse inden for det seneste døgn.
Mandag middag gennemførte Østjyllands Politis udlændingeafdeling en kontrol i Aarhus C. Kontrollen fandt sted på en adresse, hvor politiet mistænkte, at der blev drevet bordel.
Boxit’s nye koncept til at støtte lokale ildsjæle har netop uddelt et sponsorat på 20.000 kroner til ASA Fodbold. Pengene er gået til et stævne med overnatning, hvor klubben kan møde internationale hold.
Energistyrelsen har netop åbnet for en ny pulje med tilskud til varmepumpe. Men hvorvidt man kan søge puljen, afhænger af fjernvarmeforholdet på adressen. Lokal ekspert fra Aarhus giver sine bedste råd.
AGF led et hårdt nederlag på hjemmebane mod JAI, Aarhus, den 15. juni 2024, trods en stærk spillemæssig præstation, der afslørede holdets fremgang og udvikling.
I en intens kamp mellem Stavtrup IF og Christiansbjerg IF sikrede udeholdet sig en kneben sejr på 3-4. Trods glæden over sejren, blev dagen præget af skuffelse grundet en alvorlig skade til holdets topscorer.
I dag kl. 10.30 vil en 25-årig mand blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi sigter manden for at have begået grov vold mod en 23-årig kvinde.
Søndag kl. 17.42 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om et overfald på Banegårdspladsen i Aarhus. En 22-årig mand blev overfaldet med en skarp genstand, formentlig en kniv.
Østjyllands Politi modtog natten til mandag kl. 01.08 en anmeldelse om affyring af fyrværkeri ved Retten i Aarhus på Vester Allé i Aarhus C. En patrulje var hurtigt fremme på stedet og fik øje på en gruppe personer, der passede på signalementet.
️ NY, SKARP PRIS ️
Søndag kl. 00:54 blev en 16-årig mandlig bilist standset af en patrulje på Stenvej i 8270 Højbjerg. Den unge bilist blev efterfølgende sigtet for kørsel uden førerret.