Østjyllands politikreds har det seneste døgn modtaget anmeldelser om fire indbrud i privat beboelse. Indbruddene er sket på forskellige adresser og tidsrum.
En 67-årig kvinde fra Højbjerg har anmeldt til politiet, at hendes kreditkort blev stjålet og misbrugt, efter hun blev kontaktet af en mand, der udgav sig for at være fra hendes bank.
Det Kongelige Teaters helt særlige børneunivers, Postyrium på hjul, tager igen i år på turné i hele landet, så børn lige fra Esbjerg til Vordingborg kan lege i teatrets magiske verden.
Molslinjen kan nu sætte to streger under færgernes præstationer i den netop overståede påskeuge. Påsken på Kattegat blev bedre end sidste år og antallet af biler og passagerer var tæt på rekorden i post-corona-året, 2022.
I et tæt Serie 4-opgør mandag aften, måtte AGF og AIA Tranbjerg nøjes med et point hver, da kampen endte 1-1.
Påske er boligtid, men hvad er fup og fakta?
Retten i Aarhus er i dag, kl. 13.00, skueplads for et grundlovsforhør, hvor Østjyllands Politi fremstiller en 46-årig mand. Manden er sigtet for at have begået drab på en 41-årig mand tirsdag aften på Retspsykiatrisk Afdeling i Skejby.
Aarhus N var tirsdag eftermiddag scenen for en anholdelse af en 25-årig mandlig bilist.